5 lat American IPA Atak Chmielu – Browar Pinta

28 marca 2011 roku Browar Pinta uwarzył Atak Chmielu – pierwsze polskie piwo w stylu American IPA.

W czasach kiedy większość z nas skazana była na picie koncernowych eurolagerów, klasycznych piwnych stylów z browarów regionalnych czy traktowanych z dużym szacunkiem czeskich pilznerów warzonych u naszych południowych sąsiadów. W czasach gdy mało kto słyszał o piwnej rewolucji w Stanach Zjednoczonych, amerykańskich chmielach, stylach APA i IPA. Browar Pinta postanowił jako pierwszy w Polsce uwarzyć piwo w stylu American IPA, który jest symbolem piwnej rewolucji na skalę światową. 28 marca 2011 roku w Browarze Na Jurze w Zawierciu narodził się Atak Chmielu.

Browar Pinta z okazji pięciolecia Ataku Chmielu przygotował specjalną edycję piwa „Z okazji urodzin przygotowaliśmy 4135 butelek ze specjalną „podwójną” etykietą Ataku – aktualną oraz pierwszą, historyczną z 2011 roku. 4135 butelek to dokładnie tyle, ile pierwszej porcji Ataku w 2011 roku”. Specjalna wersja powinna pojawić się w sklepach w pierwszej połowie kwietnia. Na wakacje zapowiadane jest również bardziej huczne świętowanie, jak zapewnia browar szczegóły poznamy wkrótce.

Atak Chmielu został przyjęty bardzo entuzjastycznie zarówno przez fanów złotego trunku jak i przez osoby profesjonalnie zajmujące się piwem. Bogactwo aromatu i smaku, głównie pochodzące od nieznanych i nieużywanych w Polsce amerykańskich chmieli, było dla wielu osób oszałamiające i wprost niewiarygodne. Piwo rozchodziło się w niesamowitym tempie i jak przyznaje sam Ziemowit Fałat „Atak smakował wszystkim i w powietrzu czuć było, że stało się coś nadzwyczajnego”. Receptura American IPA przez 5 lat przeszła tylko kosmetyczne zmiany i trunek jest w stałym repertuarze Browaru Pinta. Obecnie jedna warka to 40 hl piwa.

Zapraszamy do sklepów po specjalną edycję. Świętujmy razem z Browarem Pinta, w końcu od Ataku Chmielu wszystko tak naprawdę się zaczęło.

„28 marca 2011 roku ugotowaliśmy Atak Chmielu. Z pełną premedytacją użyliśmy amerykańskich odmian chmielu – w tym Citrę® i Amarillo® – przecierając szlak dla nowofalowych piw w Polsce. W ciągu 5 lat w browarze PINTA stworzyliśmy ponad 70 zupełnie nowych piw – zatem nie tylko Amercian IPA, ale też Double IPA, Oskoła Pszeniczne, Lichtenheiner, Oatmeal Stout, Pumpkin Ale, Sahti, Roggenbier, Bière de Garde, Double India Sour, Imperialny Porter Bałtycki… PINTA – warzymy od pierwszego dnia rewolucji piwnej w Polsce”.

PINTA Atak Chmielu American India Pale Ale.

Skład:

Słody – Weyermann®: pale ale, melanoidynowy, Carahell®, Carapils®

Chmiele – (USA): Citra, Simcoe, Cascade, Amarillo

Drożdże – Safale US-05.

Ekstrakt: 15,1°Blg

Alkohol: 6,1% alk. obj.

IBU: 58

Źródło: https://www.facebook.com/Browar-PINTA-140220382712838/?fref=ts

Obraz: https://www.facebook.com/Browar-PINTA-140220382712838/?fref=ts

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *