Ale Cocones Double IPA – Ale Browar i Artezan – recenzja

Ale Cocones Double IPA – Ale Browar i Artezan – recenzja

„Mocne piwo z ciekawą kompozycją amerykańskich odmian chmielu i płatkami kokosowymi. To piwo jest tak szalone jak przyjaźń między nami. Rzadko się spotykamy, ale kiedy jesteśmy razem, zawsze jest świetna zabawa przy dobrym piwie”.

Ale Cocones Double IPA

Skład:

Słody: Słód Jęczmienny

Chmiele: Citra, Centennial, Mosaic, Warrior, Chinook

Dodatki: płatki kokosowe, płatki owsiane,

Ekstrakt: 18%

Alkohol: 8%

IBU: 100

Po hucznym celebrowaniu Święta Porteru Bałtyckiego, naszła mnie ochota na zmianę klimatu z typowo zimowego na jak najbardziej letni. Postanowiłem spędzić krótkie i intensywne wakacje w tropikach. Oczywiście zasób mojego portfela nie pozwolił mi na lot na Seszele. Wygrał wariant nazwijmy go „rozsądny” i postanowiłem skosztować Ale Cocones Double IPA koperacyjnego trunku od browarów AleBrowar i Artezan. Piwa jak najbardziej reklamowanego jako powiew egzotycznych klimatów w środku zimy.

W najlepsze trwa karnawał, więc ja w iście karnawałowym nastroju z muzyką latynoską w tle zabrałem się za butelkę Ale Cocones Double IPA. Po otwarciu kapsla pierwsze co wyczuwam to nuty cytrusowe, a w szczególności różowy grejpfrut i delikatne mango. Przy drugim głębszym wdechu pojawia się już nuta ananasowa i kokosowa. Dodam, że  bardzo przyjemna. Po przelaniu do szklanki ukazała się piękna złota barwa trunku i średniej wysokości piana, średnio pęcheżykowa. Piwo jak na imperialną ipę stosunkowo jasne, ale to zasługa płatków owsianych i kokosowych. W smaku dominuje nadal grejpfrut, ale po kolejnych łykach daje o sobie znać mieszanka kokosowa-ananasowa, kojarząca mi się z pina coladą. Goryczka jest średnia do mocnej, ale niezalegająca zbyt długo i określiłbym ją jako przyjemną. Piwo jak na swoją moc ma dobrze schowany alkohol, choć wyczuwalny, a nuty słodowe pojawiają się, acz delikatnie. Na koniec muszę nadmienić, że trunek jest mocno nasycony dwutlenkiem węgla. Zaczęło mi się w trakcie degustacji po prostu nim odbijać i to w bardzo zaskakujący sposób… pina coladą.

Ale Cocones Double IPA to piwo warte skosztowania. Jak na podwójne IPA jest bardzo dobrze poukładane i łatwo pijalne. Goryczka nie jest męcząca, a nuty słodowe w żadnym razie nie dominują i nie nużą. Muszę was ostrzec, że jest zdradliwe, 8% alkoholu czuć w głowie. Reasumując etykieta nie kłamie, są tropiki, jest kokos i jest przyjemna zabawa.

Ocena: 86/100 craftów

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *