Barley Wine Po godzinach – Browar Amber

Barley Wine z browaru regionalnego.

Polski piwny świat staje na głowie. Nie tak dawno regionalny browar Fortuna promował swój Rusian Imperial Stout, a tu mamy kolejne zaskoczenie. Tym razem z browaru Amber, który w ramach serii Po Godzinach przygotował również piwo wagi ciężkiej – Barley Wine. „Uwarzyliśmy pierwsze w tym roku piwo z rzemieślniczej serii Po Godzinach. To już dziewiąty styl piwa w kolekcji i jeden z najbardziej niezwykłych gatunków piwa na świecie”. Premiera piwa odbędzie się jeszcze w pierwszej połowie lutego, więc lada dzień nowość z browaru Amber powinna pojawić się w sklepach. Przypominamy, że tak jak zwykle w przypadku serii Po Godzinach jest to edycja limitowana 200 hl.

Barley Wine to styl piwa, który łączy cechy charakterystyczne zarówno dla wina jak i piwa, dlatego zwane jest również “winem jęczmiennym” (dosłowne tłumaczenie). Premierę tego piwa zaplanowaliśmy na pierwsza połowę lutego nie bez przypadku. Jest to piwo rozgrzewające, aromatyczne, o wysokiej, porównywalnej z winem, zawartości alkoholu”.

„Gatunek piwa Barley Wine wywodzi się ze starożytnej Grecji, jednak w tamtych czasach do jego wytwarzania nie wykorzystywano chmielu. Ten pojawił się na liście składników około roku 1870 w Anglii. Intencją twórców było zaoferowanie konsumentom piwa, które mogłoby konkurować z winem.Niezwykły, pełny smak Barley Wine zawdzięcza specjalnym szczepom drożdży górnej fermentacji, mieszance słodów, kombinacji polskich i amerykańskich odmian chmielu. Swoją unikalność zyskuje również za sprawą bardzo długiego procesu leżakowania.Barley Wine jest piwem poszukiwanym przez wymagających piwoszy. Niszowy gatunek, który w Polsce zyskuje popularność od niedawna. Niewiele browarów podejmuje się wyzwania uwarzenia tego wymagającego stylu”.

Składniki:

Słody: pale ale, melanoidynowy mela red alder, pilzneński

Chmiele: sybilla (PL), marynka (PL), mosaic (USA)

Drożdże: górnej fermentacji z własnej stacji propagacji.

Zawartość alkoholu: 10%

Ekstrakt: 22%

Obraz: http://www.browar-amber.pl/pl/

Źródło: http://www.browar-amber.pl/pl/

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *