Black IPA z Yuzu – Browar Fortuna

Black IPA z Yuzu nowość z Browaru Fortuna.

Browar Fortuna zdecydowanie najśmielej sobie poczyna z naszych browarów regionalnych w temacie warzenia piw nowofalowych. W serii Miłosław Warzy Śmiało ukazały się już Witbier, Sosnowe APA, Klonowy Milk Stout, Dymiony Brown Ale i Żytnie Session IPA. Teraz seria zostanie wzbogacona o Black IPA z Yuzu. Piwo powinno trafić do sprzedaży w przyszłym tygodniu.

Black IPA (Cascadian Dark Ale) to podgatunek stylu IPA charakteryzujący się barwą ciemną jak w przypadku porterów, ale goryczką chmielową jak w klasycznym India Pale Ale. Komercyjnie produkowana po raz pierwszy od 1990 roku przez browar Greg Noonan pod nazwą Blackwatch IPA. W aromacie cytrusy i nuty żywiczno-iglaste oraz delikatny palony karmel, czekolada. W smaku powinny być ładnie zbalansowane nuty słodowe z nutami charakterystycznymi dla amerykańskich chmieli. W odróżnieniu od American Stout powinna być praktycznie pozbawiona nut palonych i posiadać zdecydowanie delikatniejsze ciało.

Nasz piwowar wrócił z wyprawy do Azji, gdzie szukał cytrusowej nuty do ciemnego i goryczkowego Black Ipa. Tam na jednym z targów natknął się na suszoną skórkę Yuzu i już miał w głowie całą piwo-cytrusową partyturę Kompozycja chmieli Cascade, Citra, Mandarina Bavaria i Magnum oraz śmiałe dodatki w postaci suszonej skórki owocu Yuzu i pomarańczy oraz trawy cytrynowej.
W przyszłym tygodniu piwo wyjedzie z browaru. 🙂

Obraz: https://www.facebook.com/browarfortuna/

Źródło: https://www.facebook.com/browarfortuna/

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *