Boruta Belgian Golden Strong Ale – Piwoteka

Boruta belgijski klasyk z Piwoteki.

Browar Piwoteka przygotował coś specjalnego dla wszystkich fanów piwowarstwa belgijskiego. Jest to piwo wagi ciężkiej, o iście diabelskiej mocy BorutaBelgian Golden Strong Ale. Trunku szukajcie już w przyszłym tygodniu we wszystkich sklepach z piwami rzemieślniczymi w całej Polsce.

Diabeł Boruta wywodzi się od słowiańskiego demona, boruty (leszego, borowego), który miał mieszkać w zalesionych i bagnistych okolicach dzisiejszej Łęczycy. Borowy był strażnikiem lasów i opiekunem zwierząt leśnych oraz patronem myśliwych. Wraz z przyjęciem chrztu przez Mieszka I, rozpoczęły się wyprawy misyjne mające na celu chrystianizację ludności. Przy nawracaniu Słowian księża utożsamiali postaci z ich wierzeń z diabłem. W ten sposób ludowy demon słowiański oficjalnie został diabłem.

Diabeł Boruta jest przedstawiany bardzo różnie, nie powinno to jednak nikogo dziwić, gdyż może on przybierać różne postacie. Typową i ulubioną, stąd najczęściej spotykaną postacią, jest szlachcic, zwany też Borutą tumskim lub po prostu Czarnym. Był to wysoki szlachcic z długimi, czarnymi wąsiskami, o czarnych oczach, ubrany w bogaty kontusz zakrywający ogon i czapkę zasłaniającą rogi. Istnieje wiele wersji, wyjaśniających jak Boruta stał się diabłem. Ponoć w końcu XIV wieku, książę mazowiecki miał powierzyć Borucie skarb, którego jednak nie zdołał odebrać. Dlatego do dziś, w lochach zamku siedzi Boruta i pilnuje zdeponowanych skrzyń ze złotem.

W połowie grudnia odwiedzi Was Boruta – diabeł, pan na zamku w Łęczycy (ok 40 km od Łodzi), któremu zdarzało się wraz z Rokitą popijać piwo w łódzkich karczmach. Belgian Golden Strong Ale, 19 blg, 9,5% alkoholu, jasne, klarowne, wytrawne piwo w belgijskim stylu, aromatyczne i zdradliwe…

Skład:

Słód: pilzneński

Chmiel: Vic Secret, Magnym

Drożdże: Danstar Belle Saison

Dodatki: cukier biały

Ekstrakt: 19 blg

Alkohol: 9,5%

Źródło: https://www.facebook.com/BrowarPiwoteka/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Diabe%C5%82_Boruta

Obraz: https://www.facebook.com/BrowarPiwoteka/

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *