The Dancer Witbier – Brokreacja

The Dancer nowa propozycja z Brokreacji.

Brokreacja na ostatnie dni wakacji wypuściła jedno z ciekawszych letnich piw, czyli belgijską pszenicę Witbier. The Dancer miała swoją premierę 20 sierpnia w Krakowie w lokalu partnerskim Brokreacji Artefakt Cafe. Wersja butelkowa jest już od jakiegoś czasu w sprzedaży.

Witbier to belgijskie piwo pszeniczne zwane również biere blanche (białe piwo). Do produkcji Witbiera używa się pszenicę niesłodowaną (50% zasypu), specjalne belgijskie drożdże (górna fermentacja) plus dodatki: kolendra, curacao i skórka pomarańczy. Stolicą belgijskiego bier blanche jest miejscowość Hoegaarden w Brabancji, w której w XVIII wieku działało ok. 30 niewielkich browarów, warzących głównie piwa pszeniczne. Niestety rozwój piw dolnej fermentacji doprowadził jednak do całkowitego zaprzestania produkcji Witbierów. W 1957 r. zamknięty został ostatni browar warzący Witbiery, browar Tomsin z Hoegaarden. Jednakże w 1966 r. Pierre Celis – piwowar z Hoegaarden otworzył we własnym domu browar, w którym postanowił reaktywować zapomniany gatunek belgijskich piw pszenicznych. Nazwał je tak samo jak miejscowość, z której pochodził czyli właśnie Hoegaarden.

Zatańczymy? Tancerka weźmie Cię w cytrusowe obroty. Tylko nie pomyl kroczków. 😉 Oto nasze najnowsze piwo: The Dancer – Witbier.

Skład:

Słody: słód pilzneński, pszenica niesłodowana, słód owsiany

Chmiel: Lubelski

Dodatki: kolendra indyjska, skórka Curacao, skórka słodkiej pomarańczy, skórka cytrynowa, rumianek

Drożdże: FM20 Białe Walonki

Ekstrakt: 13 Plato

Alkohol: 5,2%

IBU 20

Źródło: https://www.facebook.com/brokreacja/?fref=ts

https://pl.wikipedia.org/wiki/Witbier

Obraz: https://www.facebook.com/brokreacja/?fref=ts

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *