Duży Volt Double PIPA – Brodacz – recenzja

Duży Volt Polish Double IPA Browar Brodacz – recenzja

chmiel

 

Piwo udostępnił sklep Chmiel – Świat Piwa.

 

Wczoraj wieczorem zabrałem się za piwo w stylu Polskie India Pale Ale w podwójnej wersji, które jest według wielu osób najbardziej kontrowersyjną kooperacją w polskim świecie piw rzemieślniczych. Jeżeli ktoś z was chce dowiedzieć się więcej zapraszamy tutaj. Moim zdaniem nagonka i wielkie oburzenie na browar Brodacz jest według mnie kompletnie przesadzona, a miejscami wręcz histeryczna.  Przyznam, że z dużą ochotą zmierzyłem się z trunkiem Duży Volt, z kilku powodów. Po pierwsze IPA to mój ulubiony styl, po drugie wersje podwójne wymagają sporych umiejętności od piwowara i po trzecie polskie chmiele nie są tak aromatyczne jak amerykańskie.

Po przelaniu do IPA Glass zobaczymy piwo o jasno bursztynowej barwie, mocno zmętnione, ale z bardzo ładną drobnopęcherzykową pianą w kolorze jasnobeżowym. Muszę zaznaczyć, że piana utrzymywała się do końca degustacji. Zapach jaki unosił się znad szklanki to na pierwszym planie słodowość słodowa, bardzo przyjemna nie muląca, ananasowo miodowa. Zaraz za nią dało się wyczuć delikatne nuty od polskich chmieli trawiasto-kwiatowe. W smaku Duży Volt zaskakuje. Przyjemne słodowe smaki kojarzące się z toffi, ciasteczkami i miodem połączone z bardzo przyjemną mocną chmielową goryczką. Opisałbym ją jako trawiasto tytoniową, ale zaznaczam, że jest interesująca, niezalegająca i pozostawiająca przyjemne odczucie w ustach jak po najszlachetniejszym fajkowym tytoniu. Piwo wchodzi jak zwykłe klasyczne IPA. Pijąc je w ślepym teście nigdy bym nie wpadł na to, że to podwójne ipa z 9% alkoholem.

Duży Volt to najlepsze Polskie India Pale Ale jakie piłem. Piwo zaskakuje i urzeka pod wieloma względami. Browar Brodacz kapitalnie dobrał słody. Nie znajdziecie tutaj tak nielubianej przeze mnie karmelowej słodowości, która często pojawia się w Double IPA. Nie wyczujecie zalegającej taninowej goryczki i nie natkniecie się w smaku, na mdłe trawiasto-kwiatowe aromaty od polskich chmieli. Piwo z idealnie ułożonym alkoholem, przez co szalenie zdradliwe. Będę z niecierpliwością czekał na kolejną warkę. Oby była jeszcze lepsza.

Ocena 91/100 craftów.

Skład:

Słody – Pale Ale, Pilzneński, Pszeniczny, Wiedeński

Chmiele – Iunga, Marynka, Oktavia, Sybilla, Puławski

Drożdże – US-05

Ekstrakt – 19 Blg

Alkohol – 9%

IBU – 85

Obraz: https://www.facebook.com/browarbrodacz/?fref=ts

fot. NaffNaff

 

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *