E​isbock Grand Prix​ – Browar Pinta

E​isbock Grand Prix kolejne wymrażane piwo na naszym rynku!

Browar Pinta w związku ze swoją współpracą z Warszawskim Festiwalem Piwa wypuszcza kolejne piwo, którego autorem receptury jest zwycięzca Warszawskiego Konkursu Piw Domowych – Artur Piaseczny. „Prawie 1/4 gęstości tego piwa pochodzi z wielotygodniowego wymrażania i oddzielania lodu od piwa. Cały proces zajął nam 9 miesięcy. Artur Pasieczny … podczas ostatnich testów nie miał wątpliwości – to jest właśnie ten Eisbock”. PINTA Eisbock Grand Prix 27,0° Blg, jak informuje browar jeszcze w tym tygodniu trafi do sprzedaży.

Eisbock (Koźlak Lodowy) to Ekstremalnie mocny, pełny i słodowy lager. Styl ten pochodzi z miasta Kulmbach leżącego w północnej Bawarii. Piwo otrzymujemy z doppelbocka przez wymrażanie i usuwanie lodu w celu skoncentrowania smaku i zwiększenia zawartości alkoholu. Legenda głosi, że pewnej zimowej nocy pracownicy pracujący w browarze zapomnieli znieść do piwnicy dwóch beczek z podwójnym koźlakiem. Beczki stały na zewnątrz, aż do wiosny i pokryły się grubą warstwą lodu. Okazało się, że po wyjęciu lodu, piwo się nie popsuło a wręcz nabrało bardziej intensywnego aromatu i smaku.

Olbrzymie ilości słodu monachijskiego i wiedeńskiego, delikatne chmielenie na goryczkę i aromat oraz kilkumiesięczne leżakowanie – tak powstał „płynny chleb”, który następnie solidnie wymroziliśmy w tanku. Usuwając lód uczyniliśmy piwo gęściejszym i mocniejszym. Wszystko zajęło nam trzy długie kwartały.
Profil piwa jest zdecydowanie słodowy, z nutami ciemnego chleba, zboża i karmelu. Słodowość kontrowana przez krótką goryczkę oraz łagodnie rozgrzewający alkohol.

Surowce:

Słody: Weyermann® monachijski typ II, wiedeński​; Vikingmalt monachijski typ I, karmelowy 300​; Chateau Crystal®

Chmiel: Marynka (PL), Perle (DE)

Drożdże: Fermentis Saflager W-34/70.

Ekstrakt: 27º Blg

Alkohol: 11,2%

Źródło: https://www.facebook.com/PINTACraftBeer/?fref=ts

Obraz: https://www.facebook.com/PINTACraftBeer/?fref=ts

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *