Lupulina English India Pale Ale – Browar Jana

Lupulina English IPA to najnowsza propozycja przygotowana przez Browar Jana.

Browar Jana przygotował rzadko spotykane piwo na naszym ciągle młodym rynku piw rzemieślniczych. Zdecydowana większość propozycji w stylu India Pale Ale warzonych przez browary to American IPA. W związku z tym nadarzyła się znakomita okazja by spróbować prawdziwej klasyki i wyrobić sobie zdanie na temat pierwowzoru rewolucji piwnej jakim jest English IPA. Lupulina powinna już być dostępna na sklepowych półkach.

Jak głosi legenda styl IPA powstał w XVIII wieku. Statki handlowe floty brytyjskiej dostarczały wiele towarów niezbędnych dla kolonistów przebywających na terenach podbitych przez wojska imperium. Między innymi przewoziły do odległych kolonii, piwo dla żołnierzy. Jednak podczas długiej podróży często się ono psuło. Zaczęto eksperymentować dodając większą ilość chmielu i warzono piwo o większej zawartości alkoholu. Okazało się że przyniosło to zadowalający efekt. Udało się przedłużyć czas przydatności do spożycia trunku, a przy okazji uzyskało ono również interesujący smak. Ponieważ piwo, głównie dostarczane było do Indii Wschodnich i Zachodnich, a przy produkcji używano słodu Pale Ale. Zaczęto używać nazwy, India Pale Ale, którą stosuje się do dzisiaj.

English IPA jednak różni się dość mocno od młodszej i obecnie bardziej powszechnej amerykańskiej wersji. W aromacie wyczujecie trawiaste, ziemiste i delikatnie kwiatowe nuty, o zdecydowanie mniejszej intensywności niż w AIPA. Dodatkowo może pojawić się też umiarkowany karmelowy aromat. W smaku spodziewajcie się dokładnie takich samych nut. Będzie trawiasto, ziemisto i kwiatowo. Słód powinien pokazywać angielski charakter oraz powinien być nieco chlebowy, ciasteczkowy, tostowy, toffi i/albo karmelowy. Balans pomiędzy słodem i chmielem powinien być idealnie zachowany.

Lupulina English IPA

Skład:

Słód: Pale Ale

Chmiel: Progress, Admiral, Goldings, Fuggles

Drożdże: S-04

Alkohol: 6,2%

Ekstrakt: 14%

IBU: 48

Źródło: https://www.facebook.com/browarjana/

Obraz: https://www.facebook.com/browarjana/

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *