Goedemorgen Belgian IPA – Browar Trzech Kumpli

Goedemorgen Belgian IPA nowość od browaru Trzech Kumpli.

Browar Trzech Kumpli to chyba największy specjalista w Polsce od piw typu India Pale Ale. Do swojej bogatej oferty dołączają kolejny trunek w tym piwnym stylu. Tym razem będzie to Goedemorgen – Belgian IPA.

Goedemorgen (czyt. chudemorche) w języku niderlandzkim oznacza „dzień dobry”. Językiem tym posługują się zarówno mieszkańcy Holandii jak i północnej części Belgii (rejon flamandzki), gdzie stosuje się odmianę standardowego języka niderlandzkiego – język flamandzki. Do produkcji belgijskiej wersji IPA użyto jak zwykle przy tym stylu piwa, amerykańskich odmian chmielu (plus Cascade PL i Magnum DE) i belgijskich drożdży. FM26 Belgijskie Pagórki to szczep drożdży o bardzo silnym charakterze przyprawowo-owocowym. Pijąc zatem Goedemorgen nastawcie się poza tradycyjnymi amerykańskimi aromatami chmielowymi na potężną dawkę estrów owocowych (suszone owoce, gruszka, śliwka) i fenoli przyprawowych, korzennych (goździk, pieprz). Mogą pojawić się też delikatne nuty tostowe, ciasteczkowe i karmelowe.

„Po co ty w ogóle sięgasz po tę piwną Belgię? Przecież to nudnawa, zakurzona, wielowiekowa tradycja klasztornych browarów, z długimi godzinami spędzonymi na wyciszeniu i niemal metafizycznym kontakcie z piwem. To ich dążenie do opanowania drożdży, by fermentowały tak, by dać charakterystyczne brzoskwiniowe, goździkowe i chryzantemowe nuty jest przeraźliwie nuuuudne.
Przecież Ty jesteś urodzonym hop-headem, uwielbiasz gorycz i amerykański chmiel, zwłaszcza, gdy jest go dużo. Cenisz ponad wszystko prostotę, przystępność i brzydzisz się jakąkolwiek formą egzaltacji (eee, że czym?). Rzadko kiedy chcesz czekać, zwłaszcza jeśli to, co naprawdę lubisz czyli amerykańska IPA jest najlepsze wtedy, gdy jest świeże. No dobra, ale jednak ta Belgia to ma tę swoją nutę, która chodzi za Tobą i nie daje spokoju powodując, że jakakolwiek wypita IPA pozostawia Cię nienasyconym. I nagle – eureka! – pojawia się Belgian IPA. Piwo, które łączy w sobie te dwa światy – masz Belgię i masz Amerykę. Masz tradycję ze swą pieczołowitością i masz spontaniczność z rozmachem. Żyć, nie umierać! Goedemorgen – dzień dobry!”

Goedemorgen Belgian IPA

Skład:

Słód: brak danych

Chmiel: Palisade, Lemondrop, Magnum, Cascade, Cascade PL

Drożdże: Belgijskie Pagórki – Fermentum Mobile

Ekstrakt: 15 plato

Alkohol: 6,5 %

IBU: 60

 

Źródło: https://www.facebook.com/Browar.TrzechKumpli/?fref=ts

Obraz: https://www.facebook.com/Browar.TrzechKumpli/?fref=ts

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *