Kliper i Langskip – Browar Okrętowy

Kliper i Langskip to dwie nowe propozycje z Browaru Okrętowego.

Browar Okrętowy przyspiesza i w tym tygodniu zapowiada dwie nowe propozycje. Amerykański nowofalowy klasyk Kliper – American IPA i Langskip – Gotlandsdricka, czyli tradycyjny trunek ze szwedzkiej wyspy Gotlandii. 30 listopada rusza druga część czwartego sezonu serialu Viking. Nie wyobrażam sobie by podczas emisji pierwszego odcinka, zasiąść przed telewizorem bez butelki Langskip’a.

Kliper to AIPA (16,5 Plato) – Amerykańska wersja historycznego stylu English IPA. Jest to piwo górnej fermentacji, gdzie na pierwszy plan wysuwają się aromaty cytrusowe, kwiatowe i żywiczne wynikające z chmielenia na zimno amerykańskimi gatunkami chmielu jak: Simcoe, Chinook i Mosaic. Kliper to również smukły i szybki żaglowiec z ożaglowaniem rejowym. Klipry narodziły się na pocz. XIX wieku w USA i są bezpośrednimi przodkami współczesnych wielkich żaglowców. Osiągały rekordowe prędkości – dochodzące do 21 węzłów. Klipry obsługiwały dalekie trasy, przewożąc ładunki takie jak herbatę, pocztę, towary sypkie oraz złoto. Najsłynniejszym kliprem był bez wątpienie „Cutty Sark”.

Ekstrakt: 16,5 Blg

Alkohol: 7%

Langskip Gotlandsdricka (18,5 Plato) – tradycyjny trunek ze szwedzkiej wyspy Gotlandii, który spożywano podczas posiłków. Przypomina nieco piwo Sahti, stąd do jego sporządzenia użyliśmy mieszanki słodów Sahti ze słodowni Viking Malts, a także słodu wędzonego brzozą. Dodaliśmy również charakterystycznego dla tego napitku jałowca. Skandynawskiego charakteru nadają również użyte przez nas drożdże FM53 Kveik o norweskim rodowodzie. Konsultacja historyczna: Maciej Hus (Notopopiwku.blogspot.com). Langskip to nazwa tradycyjnego okrętu wikingów i oznacza „długi okręt”. Langskipy były bardzo smukłe, miały stosunek długości do szerokości sięgający 7:1. Tego typu okręty były jednomasztowe z jedną reją, na której podnoszony był czworokątny żagiel. Langskipy dzielono na najmniejsze sneki, średnie skeidy i największe drakkary.

Ekstrakt: 18,5 Blg

Alkohol: 8%

Źródło: https://www.facebook.com/browarokretowy/?fref=ts

Obraz: https://www.facebook.com/browarokretowy/?fref=ts

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *