Le Mage Belgian IPA – Browar Baba Jaga

Le Mage to nowa propozycja w jednym z ciekawszych podgatunków IPA od browaru Baba Jaga.

Browar Baba Jaga to chyba jeden z najbardziej płodnych kontraktowców w Polsce wypuszcza kolejne piwo w stylu IPA, tym razem w belgijskiej wersji. Przedstawiamy Le Mage – Belgian India Pale Ale.  Trunku szukajcie w sklepach z piwami rzemieślniczymi już od piątku 15 kwietnia.

Belgian IPA to bardzo ciekawy podgatunek India Pale Ale. Najczęściej stosowana receptura przez naszych rzemieślników na piwo w tym stylu to: słody i chmiele jak przy American IPA plus belgijskie drożdże. Dzięki temu piwo zyskuje większą głębię i bogactwo smaku niż klasyczna AIPA. Belgijskie drożdże wnoszą do trunku dodatkowo estrowo-fenolowe nuty, czyli pieprz, goździk a także suszone owoce. Browar Baba Jaga zdecydował się jednak na zastąpienie amerykańskich chmieli angielskimi, z wyjątkiem chmielenia na goryczkę gdzie poszedł Columbus (US). Na pewno był to świadomy zabieg, ponieważ Belgowie bardzo często przy swoich klasycznych stylach takich jak Blonde, Dubbel czy Tripel korzystają przy nachmieleniu właśnie ze szlachetnych odmian angielskich chmieli.

Le Mage z jęz. francuskiego, czarodziej, mag – uraczy Was ciekawym połączeniem intensywnej, lecz wyważonej chmielowej goryczki z aromatami owocowymi i przyprawowymi pochodzącymi od użytych do fermentacji płynnych drożdży FM26. W smaku wyczuwalna też jest ciasteczkowość charakterystyczna dla tego stylu, którą wnoszą m.in. słody karmelowe. Piwo o złotej barwie i białej pianie. Le Mage – daj się zaczarować w belgijskim stylu”.

Le Mage Belgian IPA

Skład:

Słody: Pale Ale, Carabelge, Wiedeński

Chmiel: Columbus, Flyer, Northdown, Sovereign

Drożdże: Fermentum Mobile FM26

Ekstrakt: 14%

Alkohol: 6%

IBU: 40

Żródlo: https://www.facebook.com/browarbabajaga/?fref=ts

Obraz: https://www.facebook.com/browarbabajaga/?fref=ts

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *