Odpowiedni wybór szkła do piwa ma znaczenie

Jest jesienny wieczór, za oknem przeraźliwie zimno i padający bez końca deszcz. Jednak niesprzyjająca aura nie zepsuje Ci tej wspaniałej chwili. W ciepłym i przytulnym domku czeka na Ciebie, spokojnie chłodząca się w lodówce …. butelka American India Pale Ale. Z gramofonu unoszą się dźwięki Pink Floyd a ty powolutku zmierzasz do szafki i wyciągasz KUFEL, otwierasz lodówkę i nalewasz wolniutko po ściance piwo. Rozsiadasz się w fotelu, rozkoszujesz się aromatem i smakiem tego wspaniałego trunku. Tylko jedna myśl nie daje Ci spokoju „stary nie bądź wałek i kup wkońcu szklankę do IPA”.

Wbrew pozorom dobór odpowiedniego szkła do spożywania piwa ma istotne znaczenie i wpływa na:

  •  intensywność uwalniającego się aromatu
  •  szybkość ogrzewania się płynu
  • kształt i utrzymywanie piany
  • szybkość ulatniania się dwutlenku węgla
  • wrażenia estetyczne podczas spożywania trunku

Szkła możemy podzielić na cztery podstawowe grupy: kufle, pokale, szklanki i kieliszki. Oczywiście w każdej z tych grup jest całkiem spora liczba przeróżnych modeli różniących się delikatnie kształtem. Nie popadajmy więc w szał zakupów i nie kupujmy osobnego szkła do każdego gatunku piwa. W zupełności wystarczy jak staniemy się szczęśliwymi posiadaczami właśnie tych czterech podstawowych modeli.

 kufel
Kufel – cechą charakterystyczną jest grube szkło, uchwyt, spory ciężar i duża pojemność. Stosujemy go głównie do jasnych lagerów, porterów, czeskich pilsnerów i koźlaków.
 pokal
Pokal – cechą charakterystyczną jest nóżka, w porównaniu z kuflem jest smuklejszy i ma delikatniejszy kształt, wykonany jest z cieńszego szkła. Stosujemy go głównie do lagerów a także czeskich, amerykańskich i niemieckich pilsnerów.
waizen
waizen
pinta
pinta
ipaglass
IPA glass
stange
stange

 

 

 

 

 

Szklanki – cechą charakterystyczną jest brak nóżki i uchwytu, wykonane są przeważnie z cieńkiego szkła i w zależności od stylu piwa mają różne kształty. Stosujemy głównie do:

  • szklanka typu waizen – gose, piwa pszeniczne
  • szklanka typu pinta – stout, porter, english ale
  • IPA glass – APA, IPA
  • szklanka typu stange – altbier, gose, koźlak

snifter

Kieliszki – rodzaj szkła typowy dla kieliszków do brendy czy koniaku, posiadają nóżkę i mają pękaty kształt. Stosujemy głównie do piw o dużej zawartości alkoholu i posiadających silny aromat np: imperial IPA, russian imperial stout, barleywine, belgian strong dark ale.

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *