Preparat Wędzone Barleywine – Browar Artezan – recenzja

Preparat Wędzone Barleywine – Browar Artezan – recenzja

Skład:

Chmiel – nie podano

Słody – słód jęczmienny, jęczmienny wędzony

Ekstrakt – 22%

Alkohol – 9%

Ostatnio sporo na naszej stronie recenzji naprawdę konkretnych i mocnych trunków. Było kilka RiS’ów, był Quadrupel oraz leżakowany w beczce Barleywine. Właśnie piwo uwarzone w tym ostatnim stylu przyjdzie mi dziś przetestować. Będzie to jedna z kultowych pozycji znanego wszystkim rzemieślniczego browaru Artezan. Mowa tu oczywiście o piwie Preparat, który jest wędzoną wersją tego zacnego stylu piwnego. Niewiele na naszym rynku Barleywine’ów. Nie wszystkie, które na nim są można z czystym sumieniem zaliczyć do tego trudnego stylu. Niedawno piłem taki, który był raczej po prostu zwykłym Double IPA. Naczytałem się i nasłuchałem na temat Preparatu. Były to właściwie same „ochy” ,”achy” i inne superlatywy. Chętnie zdegustuję więc tą pozycję Artezana. Jak dotąd jeszcze żadne piwo z tego browaru mnie nie zawiodło.

Preparat ma piękny bursztynowy kolor i jest całkiem przejrzysty. Posiada drobno i średniopęcherzykową pianę, która jak to często bywa w przypadku takich piw dosyć szybko znika. Jak przedstawia się aromat? Wędzonka, wędzonka i jeszcze raz wędzonka, a do tego spora słodowość. Artezan nie podaje na etykiecie ani na swojej stronie pełnego składu więc nie wiem jakiego typu słód wędzony został użyty w zasypie. Moim zdaniem jest tu mieszanka słodu wędzonego torfem oraz bukiem (ew. dębem). Są tu zarówno nuty oscypkowe jak i te przypominające naftę. Są naprawdę intensywne i bardzo trwałe ponieważ pozostają do końca degustacji. Jeżeli chodzi o słodkie aromaty to mamy tutaj nuty likierowe, miodowe oraz coś co przypomina mi cukierki, landrynki itp. Występuje tu również słodki owocowo-alkoholowy aromat charakterystyczny dla win deserowych. W smaku również daje o sobie znać wędzonka, ale na pewno nie można powiedzieć, że dominuje i przytłacza resztę. Oczywiście towarzyszy jej spora słodowa słodkość w postaci nut karmelowych, likierowych i winnych. Jest tu jeszcze coś co przypomina mi słodkie ciasto, do którego nalano za dużo alkoholu. No właśnie, alkohol jest tu jak najbardziej obecny, ale nie przybiera nieprzyjemnego spirytusowego charakteru. Wręcz przeciwnie, jest przyjemny i rozgrzewający. Po każdym łyku Preparatu czujemy lekką goryczkę, która przypomina nam, że trunek, który pijemy to jednak piwo (naprawdę można się zapomnieć), ale zaraz po niej następuje słodki, alkoholowy finisz. Jedyną rzeczą, do której mogę się lekko przyczepić to wysycenie. Uważam, że jest ciut za wysokie. Tak złożone, pełne, treściwe piwa o wysokim blg wolę pić przy bardzo niskim, minimalnym wręcz nagazowaniu.

Nie ma co tu dużo pisać. Preparat to bardzo dobry trunek. Kawał porządnego Barleywine’a. Te wszystkie bardzo pozytywne opinie, o których wspominałem na wstępie okazały się zasadne. Dołączam więc do miłośników tego piwa i polecam każdemu kto jeszcze go nie miał okazji spróbować.

Ocena: 82/100

swiatpiwa

 

Piwo zostało zakupione w sklepie Chmiel – Świat Piwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *