Rogi Boruty Roggenbier – PiwoWarownia

Rogi Boruty ciekawa propozycja z browaru PiwoWarownia.

PiwoWarownia uwarzyła piwo w stylu, który niezbyt często pojawia się w ofercie naszych browarów rzemieślniczych. Rogi Boruty to Roggenbier (niemieckie żytnie piwo), który został nachmielony niemieckim nowofalowym chmielem Huell Mellon. Styl ten pochodzi z Regensburga w Bawarii i może być traktowany jako odmienny wariant dunkelweizena z zawartością słodu żytniego zamiast słodowanej pszenicy. Oficjalna premiera odbędzie się na festiwalu Beergoszcz, który odbędzie się w dniach 12-13 maja.

Diabeł Boruta wywodzi się od słowiańskiego demona, boruty (leszego, borowego), który miał mieszkać w zalesionych i bagnistych okolicach dzisiejszej Łęczycy. Borowy był strażnikiem lasów i opiekunem zwierząt leśnych oraz patronem myśliwych. Wraz z przyjęciem chrztu przez Mieszka I, rozpoczęły się wyprawy misyjne mające na celu chrystianizację ludności. Przy nawracaniu Słowian księża utożsamiali postaci z ich wierzeń z diabłem. W ten sposób ludowy demon słowiański oficjalnie został diabłem.

Mamy dla Was coś niespotykanego! Tak, niespotykanego, bo piwo żytnie, które chcemy Wam przedstawić to perełka wśród piw. A że diabeł nie taki zły, jak go malują – a w tej postaci to nawet bohater pozytywny – to musicie być na festiwalu Beergoszcz, gdzie po raz pierwszy pokaże rogi! Pokaże też, co ma w środku, czyli typową dla piw żytnich oleistość oraz aromat miodowego melona, uzyskany za sprawą chmielu Huell Melon.

Źródło: https://www.facebook.com/piwowarownia/

Obraz: https://www.facebook.com/piwowarownia/

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *