Scout Double Wheat IPA – Browar Brodacz i Szpunt

Scout to kolejne kooperacyjne piwo na naszym rynku, tym razem uwarzone wspólnie przez Browar Brodacz i Browar Szpunt.

Czy rok 2016 będzie rokiem największej liczby kooperacji na polskim rynku piw rzemieślniczych? Czas pokaże. Browar Brodacz i Browar Szpunt wspólnie uwarzyli piwo w stylu Double Wheat India Pale Ale i będzie ono nosiło nazwę Scout. Premiera trunku została ogłoszona na pierwszy weekend marca.

Amerykańskie pszeniczne India Pale Ale to jedna z pierwszych wariacji w Stanach Zjednoczonych na temat stylu IPA. Powstaniu tego podgatunku przyświecała idea aby stworzyć trunek, który zadowoliłoby zarówno fanów piw pszenicznych i IPA. W zasypie stosuje się na najczęściej 50% słodu pszenicznego i 50% jęczmiennego, trochę inaczej niż przy weizenach, gdzie zasyp pszeniczny może dochodzić nawet do 70%. Do fermentacji przeważnie stosuje się drożdże Us-05 lub belgijskie i oczywiście obowiązkowo chmieli się piwo amerykańskimi odmianami chmielu. W aromacie i smaku wyczujecie zarówno cechy typowe dla weizenów (banan i goździk) oraz nuty owoców cytrusowych i tropikalnych jak to bywa przy American IPA. Mogą również pojawić się nuty przyprawowe (kolendra, pieprz) charakterystyczne dla witów. Generalnie Wheat India Pale Ale są piwami lżejszymi w odbiorze i bardziej orzeźwiającymi od klasycznej wersji. W przypadku Scouta spodziewajcie się solidniejszej dawki alkoholu i chmielu w końcu to Double Wheat IPA.

„Pieprzy szklane domy, dedlajny i inne korpo zasady. Nie pasuje do miasta i ucieka z niego w każdej możliwej chwili. Kiedy tylko może rzuca krawat i koszulę w kąt, wkłada ciemne okulary i dba jedynie o ciemny bak paliwa. Od zawsze kochał naturę i wymykał się na jej łono kiedy tylko mógł. Bliskość lasu smakuje najlepiej… podobnie jak lokalne dziewczyny. Wewnątrz zawsze był scoutem„.

Scout Double Wheat IPA

Skład:

Słody: Pale Ale, Pszeniczny

Chmiele: Mosaic, Citra, Amarillo

Drożdże: US-05

Ekstrakt: 17° BLG

Alkohol: 7%

IBU: 71

Źródło: https://www.facebook.com/Szpunt/?fref=ts

Obraz: https://www.facebook.com/Szpunt/?fref=ts

Artur Molenda

About Artur Molenda

Jestem założycielem serwisu polskicraft.pl, piwowarem domowym i członkiem PSPD. Pisuję głównie newsy i felietony, od czasu do czasu piwne recenzje. Jestem wielkim fanem najlepszych na świecie polskich piw rzemieślniczych. Moja pasja to muzyka (rock,metal) i sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *